Kuzine Soba Modelleri - (Fırınlı Soba Fiyatları)

Kuzine soba modelleri geçmişten bu yana evimizin vazgeçilmez parçalarından biri olmuştur. Genellikle kırsal kesimlerin vazgeçilmezi olan kuzine soba modelleri günümüzün ekonomik şartları dolayısı ile şehir hayatına da girmiştir. Birçok insan gaz fiyatlarının pahalılığı nedeni ile en azından gazdan tasarruf etmek için ve kuzine sobalarında pişen yemeklerin lezzeti için kuzine soba modelleri tercih etmektedir. Ayrıca ısınma olarak da çok tasarruflu olan kuzine soba modelleri tercih sebeplerinden biri.

Kuzine soba modelleri alt kısmında odun ateşinin yandığı fırınlanma kısmının bulunduğu ve üzerinde ocak yerleri bulunan bir ocak modelidir. Bacaya monte edilen boru sayesinde yakılan odunun dumanı bu boru yolu ile dışarıya atılmaktadır. Kapalı sistem olarak çalışan kuzine soba modelleri ısıtma aracı olarak da kullanıldığından dolayı en ekonomik sobalardan biridir.

Kuzine soba modelleri kurulurken evinizin bacasının konumunu dikkate almanız gerekmektedir. Mekanın ısınması açısından kurulan kuzine sobaları sağa ve sola 3 metre kaydırma olanağı bulunmaktadır. Borunun şeklinin yatay olarak gitmesi de önemli bir husustur. Kuzine sobalarının kurulacağı yerde yanında ve yöresinde tutuşabilecek her türlü eşyanın bulunmaması gerekmektedir. Aynı zamanda kuzine soba modelleri kurulurken alt kısmına muhakkak soba tablasının konulması gerekmektedir. Aksi takdirde kuzine soba kurulan mekanın tabanı hasar görebilir. Kuzine soba modelleri için, alt kısmına koyduğunuz soba tablası ile mekanınıza değişik bir hava katabilirsiniz. Kuzine soba modelleri kurulan mekanın tam orta yerine değil duvar kenarına yaklaşık şekilde kurulmalıdır.

Kuzine soba modelleri geçmişten bu yana evimizin vazgeçilmez parçalarından biri olmuştur

Kuzine soba modelleri genellikle Karadeniz yöresine özgü bir ısınma aracıdır. Yörede yaşayan insanlar yemeğini ve çayını kuzine şömine modellerinde yaparak lezzetin en güzelini tatmaktadırlar. Aynı zamanda hem etrafına geçip ısınma aracı olarak kullanmaktalar hem de ısınırken alevleri eşliğinde muhabbetlerine muhabbet kattıkları bir vazgeçilmezdir.

Kuzine soba modelleri kullanılan yörelere göre çeşitli yakıt araçları ile kullanılmaktadır. Genellikle Karadeniz bölgesinde fındık ve ormanın bol olmasından dolayı kuzine soba modellerinde fındıkkabuğu ve odun yakıt olarak kullanılmaktadır. Şehirlerde de yaygın olarak kullanılan kuzine soba modellerinde kömür yakıt olarak kullanılmaktadır.

Sırala:
Göster: